Roskosmos  – Государственная корпорация по космической деятельности

https://www.roscosmos.ru

 

Státní korporace, která vznikla v srpnu 2015 a je zodpovědná za ruský kosmický program. Generálním řiditelem Roskosmosu je od roku 2018  Dmitrij Olegovič Rogozin. Korporace je nástupcem federální kosmické agentury, která rovněž používala jméno Roskosmos. Hlavní sídlo je v Moskvě. Středisko řízení letů Roskosmosu se pak nachází v Koroljovu, nedaleko Moskvy. Rakety Soyuz jsou v současné době jediným dopravním prostředkem, který dopravuje kosmonauty na vesmírnou stanici ISS. Zanedlouho by měly být doplněny raketami SpaceX Elona Maska.  Roskosmos se také v minulosti podílel na stavbě ISS základními moduly Zarja a Zvezda, ke ketrým byl později připojen modul Unity od NASA a další.  Nyní pracuje Roskosmos na nové kosmické lodi Orjol, která by měla být poprvé vypuštěna bez posádky do vesmíru v roce 2023. Jde o moderní loď, která by měla nahradit lodě Soyuz. Dokáže vynést posádku 4 lidí a k vesmírné stanici ISS může být připojena až rok, což je jednou tolik, než lodě Soyuz. Ke konci roku 2020 by měl být k ISS připojen také nový modul Nauka, který v současné době Roskosmos dokončuje.  Ve spolupráci s evropskou ESA se Roskosmos podílí také na průzkumu Marsu v rámci projektu ExoMars. V rámci tohoto projektu by měl raketa Proton-M během roku 2020 vynést na Mars šestikolové robotické vozítko rover, které by mělo brázdit povrch planety a pátrat po formách života.  V budoucnu se Roskosmos bude také podílet společně s NASA na projektu výstavby nové vesmírné stanice Gateway. Ta by měla vzniknout jako nástupce současné Vesmirné stanice ISS. Projektu se také účastní ESA, Japonsko, Kanada a Rusko.

 

Velká část startů raket probíhá na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, který byl již používán i za éry Sovětského svazu. Dále Roskosmos používá kosmodromy Pleseck, Vostočnyj a také Kourou ve Francouzské Guyaně.

K letům do vesmíru používá Roskosmos nosné rakety Angara, dále rakety Proton, které se  používají k vynášení bezpilotních užitečných nákladů, rakety Soyuz, které vynášejí kosmické lodi Soyuz s kosmonauty k vesmírné stanici ISS a také zásobovací kosmické lodí Progress a lehké nosné rakety Rokot. 

 

Nedávný start rakety Soyuz 2.1a, která vynesla na vesmírnou stanici ISS zásobovací loď Progress MS-14.

Soyuz 2.1a – Progress MS-14 (75P)

 

 

Korporace Roskosmos provozuje dále také síť navigačních satelitů GLONASS. Jde o podobný systém, jako je americký GPS.  S pomocí systému GLONASS  je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi. Nejvíce tento systém užívá ruská armáda, s omezeními je také volně dostupný pro civilní použití v automobilech, letadlech lodích a dalších. Na oběžné dráze je v současné době 24 sateltů přibližně ve výšce 19 100 km.  Využívány jsou starší satelity GLONASS-M a novější, spolehlivější GLONASS-K. Ty mají delší životnost a o polovinu nižší hmotnost.