Mise SpX-DM2

 

Falcon 9 Block 5 – SpX-DM2 (Demonstration Mission 2)

Falcon 9 Block 5 – SpX-DM2 (Demonstration Mission 2)

 

 

Neděle 31.5.2020
Přibližně v 16.16 hod. loď Crew Dragon oficiálně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Dalších asi 15 minut pak trvalo dokončení přistávací sekvence včetně ověření systémů. Loď již ale byla k ISS v tu dobu připojená. Připojení k vesmírné stanici proběhlo v automatickém režimu a bylo velmi hladké. Během dvou hodin po přistání bylo připraveno vše potřebné, loď Crew Dragon uvedena do správné konfigurace  a následně byl otevřen přechod mezi lodí a ISS. Novou posádku pak přivítala stávající tříčlenná posádka  Američan Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Ivan Vagner a Anatolij Ivanišin.

Video připojení lodi k vesmírné stanici a přivítání posádky na palubě zde :

 

 

Sobota 30.5.2020
Start prvního pilotované letu soukromé firmy SpaceX se podařil a posádka přibližně ve 21.30 hod. vyrazila vstříc kosmické stanici ISS. K vesmírné stanici byl plánován let v délce 19 hodin. Během letu byla loď Crew Dragon kosmonauty pojmenována na Endeavour (Úsilí) hlavně podle jména raketoplánu, kterým oba kosmonauti v minulosti také letěli na kosmickou stanici ISS. Letu opět přihlížel i americký prezident Donald Trump.

Video úspěšného startu zde :

 

 

Středa 27.5.2020
Vše připraveno k letu, nosná raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon připravena na rampě 39A ve vesmírném komplexu Kennedy Space Center na Floridě. Posádka NASA  Robert Behnken a Douglas Hurley  již byla také dopravena automobilem Tesla a zaujala startovní pozici v lodi Crew Dragon společně s plyšovým dinosaurem ( Indikátor stavu beztíže ).  Nad raketou zakroužilo letadlo Air Force One amerického prezidenta Donalda Trumpa, který měl později startu také přihlížet. Let byl přibližně 17 minut před startem zrušen. Důvodem byla nadměrná nepřízeň počasí. V atmosféře v tu dobu bylo příliš velké množství elektřiny, která by mohla vyvolat po startu blesky. Nový start  byl naplánován na sobotu 30.5.2020 v 21.30 hod.

 

 

 

Přípravy letu : 

29.5.2020
Tato mise se blíží a je velmi zajímavá, proto jsem se rozhodl jí věnovat samostatný příspěvek. Kosmická loď CREW DRAGON soukromé firmy SpaceX se při ní vydá z Mysu Canaveral, rampy číslo 39A na druhou, tentokrát pilotovanou misi DM2 ( Demonstration Mission 2 ) .  Z území USA se po 9 letech vydá opět lidská posádka do vesmíru. Předchozí let byl realizován v roce 2011 raketoplánem ATLANTIS  ve vládním programu Space Shuttle. Tentokrát půjde o první pilotovaný let soukromé firmy.  Pokud vše půjde podle plánů, měla by raketa vystartovat ve středu 27. května ve 22:33.. K vesmírné stanici ISS by se měla loď Crew Dragon s posádkou připojit o den později přibližně v 17.39. hod. Posádku kterou vybrala NASA budou tvořit Robert Louis Behnken a Douglas Hurley. Oba již letěli do vesmíru dvakrát raketoplány misí  Space Shuttle. Kvůli tomuto významnému letu byl odložen i další start rakety Falcon 9 s družicemi Starlink.  Na vesmírné stanici ISS bude tato testovací posádka poměrně dlouhý čas, než bude k letu připravena další již regulérní posádka další další lodí CREW DRAGON.

Start rakety bude možné pozorovat na oficiálním streamu NASA TV.

 

 

Zajímavá videa přípravy rakety Falcon 9 a kosmické lodi Crew Dragon s posádkou :

 

Crew Dragon DEMO 2 MISSION :

 

 

Příprava rakety Falcon 9 na startovní plošinu :

 

Odvoz lodi Crew Dragon ke startovací rampě :

 

Zkouška posádky lodi Crew Dragon :

 

Trénink kosmonautů Robert Behnken a Douglas Hurley v lodi Crew Dragon :

 

Rozhovor s kosmonauty lodi Frew Deagon :