Raketoplány -Space Shuttle

 

Raketoplány – Space Shuttle

https://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle

 

Space Shuttle byl americký program uskutečňovaný organizací NASA, který měl realizovat pilotované lety do vesmíru za pomoci raketoplánů. Lety byly řízeny z řídicího střediska v Johnsonově kosmickém středisku v texaském Houstonu. Program byl z finančních důvodů uzavřen v červenci 2011 po přistání raketoplánu Atlantis v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě. Na oběžnou dráhu vynesly 355 astronautů ze 16 zemí a na 180 družic.

Do vesmíru vzlétlo celkem 5 amerických raketoplánů.  Další dva raketoplány vznikly jako testovací stroje

Columbia
Jako první se vydal do vesmíru raketoplán Columbia. První start proběhl 12.dubna 1981.  Osudnou se mu stala mise STS-107 v roce 2003. V průběhu startu se z vnější palivové nádrže odlomil větší kus izolace, který následně narazil a poškodil tepelný štít v oblasti náběžné hrany křídla. O poškození bohužel nikdo nevěděl, takže když se Columbia vracela z mise domů, nevydržela průlet atmosférou a rozpadla se. Zemřelo všech 7 členů posádky.

Challenger
Byl druhý raketoplán, který se vydal v dubnu 1983 do vesmíru. Vykonal celkem 9 úspěšných misí. Při desáté misi 73 sekund po startu vybuchl a zemřelo všech sedm členů posádky. Vinou špatného těsnění došlo k prohoření spoje mezi motorem na tuhé pohonné hmoty a vnější palivovou nádrží. Motor následně narazil do nádrže plné vodíku a kyslíku. Veliký výbuch raketoplán zcela zničil, Pilotní kabina byla odmrštěna a dopadla pak na hladinu oceánu.

Discovery
Další raketoplán, který se vydal poprvé do vesmíru v srpnu 1984. V dubnu 1990 byl z raketoplánu Discovery vypuštěn na oběžnou dráhu Hubblův kosmický dalekohled.  Dále se vydal k ruské stanici MIR a také k Mezinárodní kosmické stanici ISS. V roce 2005, kdy byl jako první raketoplán vypuštěn po havárii Columbie do vesmíru, byl zjištěn podobný problém s těsněním, jako u raketoplánu Challenger.  Problém byl částečně odstraněn při výstupu posádky do vesmíru a raketoplán se v srpnu úspěšně vrátil zpět na zemi. Po ukončení provozu byl umístěn v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu.

Atlantis
Čtvrtý raketoplán byl na první let vypuštěn poprvé v říjnu 1985. Z nákladového prostoru raketoplánu Atlantis byla vypuštěna legendární sonda Galileo pro výzkum Jupiteru a jeho měsíců.  Atlantis se mnohokrát vydal k ruské orbitální stanici MIR a účastnil se také stavby Mezinárodní kosmické stanice ISS. V roce 2011 byl ukončen jeho provoz a byl umístěn do Kennedyho kosmického střediska na Floridě.

Endeavour
Pátý a poslední raketoplán. Byl postaven jako náhrada za zničený raketoplán Challenger. Na první misi se vydal v květnu 1992. Během této mise byl posádkou zachycen a poté znovu vypuštěn poškozený komunikační satelit INTELSAT VI. V roce 1993 podnikl první z několika servisních misí k Hubblovu dalekohledu a pomohl tak opravit tento legendární astronomický přístroj. Při montážní misi STS-130 dopravil modul Tranquility (Node 3) a Cupola ke stanici ISS. Poslední přistání tohoto raketoplánu proběhlo v červnu 2011. Při poslední misi dopravil na ISS venkovní logistickou plošinu EXPRESS Logistics Carriers. Endeavour získalo muzeum California Science Center v Los Angeles

 


Testovací raketoplány :

Enterprise
Sloužil jako testovací a nikdy neletěl do vesmíru. Jeho hlavním úkolem byly testy v atmosféře v roce 1977. Byl pojmenován po lodi ze seriálu Star Trek. V současné době je vystaven v muzeu v New Yorku na palubě letadlové lodi USS Intrepid. Během hurikánu Sandy v říjnu 2012 byl částečně poškozen poté, co na něj spadl nafukovací pavilón, který jej měl chránit.

Pathfinder
Je pouze maketa vyrobená v roce 1977 z oceli a dřeva, která sloužila před zahájením letů raketoplánů do vesmíru k testům zařízení (jeřábů apod.) v montážní hale a na přistávací dráze.. Po té, co byla maketa raketoplánu několik let umístěna bez užitku ve skladu, zaplatilo Japonsko její renovaci. Následně byla v roce 1983 a 1984 vystavena na výstavě v Tokiu. Po ukončení výstavy byla převezena do United States Space & Rocket Center v Alabamě.

 

 

Sovětský raketoplán Buran
Jako odpověď na americký vesmírný program postavil v roce 1986  Sovětský svaz raketoplán Buran. Do vesmíru odstartoval bez posádky 15.listopadu 1988. Letěl jen 3 hodiny. Po dvou obletech Země přistál na přistávací dráze na kosmodromu Bajkonur. Další program byl po té pozastaven a nakonec úplně ukončen. Raketoplán, který jako jediný sovětský letěl do vesmíru, byl velmi poničen při zřícení střechy hangáru v roce 2002. V současnosti je vystaven Raketoplán Technickém muzeu ve Špýru (Německo) . V roce 1989 se ještě na hřbetu letounu Antonov An-225 ukázal také na letišti v Praze.