Starosta a Starostová

 

NOVOHRADSKÉ HORY a další zajímavá místa

 

 

Rozhledna Slabošovka

Nachází se nedaleko Městyse Besednice v nadmořské výšce 624 m n. m., Pro veřejnost byla otevřena na jaře v roce 2002. Vystavěna byla ve spolupráci obecního úřadu Besednice a společnosti T-mobile. Jde o čtyřhrannou ocelovou příhradovou věž, která je vysoká 35 metrů. Vyhlídkové místo je ve výšce 24 metrů a vystoupat lze na něj po 120 schodech. Z vyhlídkového místa je pak krásný pohled například na Slepičí hory, Blanský les, Novohradské hory, Šumavu a při dobré viditelnosti také na Alpy. Rozhledna je otevřena celoročně a vstup na ní je zdarma. Pokud na rozhlednu přijedete automobilem, lze jej zaparkovat v nedaleké Besednici a pak se pěšky dostat k rozhledně cestou dlouhou asi kilometr.

Fotogalerie zde :

Slabošovka u Besednice

 

 

 

Todeňská hora, vyhlídka Oldřicha Fencla.

Jde o malebné místo nedaleko obce Todně a je součástí Pořešínské pahorkatiny . Nachází se v nadmořské výšce 608 m n.m.  V květnu 1965 objevil tuto vyhlídku Oldřich Fencl, po kterém byla také pojmenována. Z obce Todně je vyhlídka vzdálena asi 1,5 km.  Na místě byl postaven přístřešek se stolkem a lavičkami. Můžete si zde tedy odpočinout a také se pokochat nádherným výhledem na Novohradské hory, Slepičí hory, Rojovský hřbet a další.

 

 

 

Kraví hora – rozhledna
Je zřejmě nejnavštěvovanější místo Novohradských hor. Nachází se v nadmořské výšce 953 m n.m. Na jejím úpatí nalezneme kamenné moře a také zajímavý skalní útvar, kterému se říká Napoleonova hlava. Na vrcholu Kraví hory je umístěna telekomunikační věž, která slouží také jako rozhledna. Byla vybudována v roce 1988 a sloužila jako pozorovatelna (hláska) Československé lidové armády. Po roce 1989 přestala sloužit tomuto účelu a v roce 2001 zde byla vybudována nová, 37 metrů vysoká ocelová konstrukce. Po 130 schodech pak lze vystoupat na vyhlídkovou plošinu, která se nachází ve výšce 24 metrů. Dobře viditelné jsou další vrcholky Novohradských hor jako Kuní hora, Vysoká, Mandelstein a také další zajímavá místa jako Kleť, Slepičí hory s Kohoutem. V případě dobré viditelnosti také Alpy. Pokud se budete chtít vydat na Kraví horu, parkoviště se nachází po pravé straně ihned za obcí Hojná Voda. Na vrchol se pak lze dostat dvěma způsoby. První je po nenáročnou neznačené cestě téměř po obvodu hory.  Druhá možnost je po zelené turistické značce, Jde o poměrně náročnou cestu, která vede kamenným mořem, mezi kamennými skalními útvary. Nejznámější z nich je již zmiňovaná Napoleonova hlava.

Fotogalerie zde :

Kraví hora - rozhledna