Obec Ležáky

 

LEŽÁKY

 

Ležáky byla osada na Chrudimsku u obce Miřetice., která byla 24. června 1942 v důsledku heydrichiády vypálena a její obyvatelé zavražděni nacisty jako odplata za to, že v ní byla ukrývána vysílačka Libuše. Tu sem přinesla parašutistická skupina Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.  V brzkých odpoledních hodinách byly Ležáky skládající se z pouhých devíti domů, v nichž žilo 54 obyvatel neprodyšně obklíčeny a obyvatelé shromážděni a převezeni do Pardubic do vily Zámeček, kde bylo 34 dospělých (18 žen a 16 mužů) pozdě večer zastřeleno. Sedm osob z Ležáků a dalších více než čtyřicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct dětí bylo odesláno do plynové komory a jen dvě sestry ( Jarmila a Marie Šťulíkovy ) dány na převýchovu do Německa, odkud se po válce vrátily.

 

Silver A -skupina výsadkářů, která po půlnoci 29. prosince 1941 měla vyskočit nedaleko obce Vyžice u Chrudimi, nakonec díky nepřesnosti navigace vyskočila o 40 km dál u, obce Podmoky a Senice u Poděbrad. Úkolem  této skupiny bylo zajištění radiového spojení s exilovou vládou v Londýně pomocí vysílačky Libuše a také znovuobnovení Gestapem rozbité sítě domácího odboje. Členy skupiny byli nadporučík Alfréd Bartoš, četař a radista Jiří Potůček a rotmistr Josef Valčík. Ten seskakoval jako poslední a ztratil po seskoku kontakt s oběma zbývajícími členy skupiny. S velitelem Alfrédem Bartošem se setkal až  31. prosince v Mikulovicích. S výsadkáři skupiny Silver A letěly tentokrát i skupiny Anthropoid a Silver B.


Anthropoid 
– skupina výsadkářů vyslaná během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ji vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jejím hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA (Hlavní říšský bezpečnostní úřad) Reinharda Heydricha, k čemuž došlo 27. května 1942. Heydrich na následky atentátu 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji nacistickým vojákům v kostele sv. Cyrila a Metoděje.


Silver B 
– skupina výsadkářů vyslaná během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Skupina se skládala z radisty rotného Jana Zemka a četaře Vladimíra Škachy. Úkolem skupiny bylo předat radiostanici s krycím názvem Božena určenou pro odbojovou skupinu ÚVOD (Ústřední vedení odboje domácího ). Vysílačka skupiny Silver B se při dopadu poškodila. Po seskoku pokračovali na kontaktní adresy. Na žádné s adres ale neuspěli. Začali se tedy ukrývat a pokoušeli se neúspěšně navázat spojení s odbojem.  Škacha byl zatčen po přestřelce s gestapem a poslán do koncentračního tábora, ve kterém se dočkal konce války. Zemek se ukrýval v Osvětimanech u Kyjova. V březnu 1945 se přidal k partyzánům a účastnil se několika protiněmeckých akcí. Oba tedy válku přežili.

 

Odkaz na film Ležáky 42 na Youtube ( není můj upload !! ) – https://youtu.be/iy-DRkuiaq4

( Radek Brzobohatý velmi hezky popisuje celou historickou událost, doporučuji zhlédnout )

 

Fotogalerie obec Ležáky zde :